Zapraszam na nowy film - STULEJKA I PROBLEMY Z NAPLETKIEM:
☑️ napletek, odciągać czy nie?
☑️ do jakiego wieku napletek powinien być całkowicie odprowadzalny?
☑️ co to jest stulejka?
☑️ czy maści sterydowe mogą pomóc?
☑️ kiedy potrzebna jest operacja?
===================
Potrzebujesz więcej wiedzy?
Wszystko, co rodzic potrzebuje wiedzieć o napletku
====================
#napletek #problemyznapletkiem #stulejka #operacjastulejki #chirurgdzieciecy #chirurgiadziecięca #zdrowiedzieci #zdrowedziecko #chłopiec #chłopczyk #higienadzieci #obrzezanie #zabieg #fajnychirurg #fajnychirurgoskarzgraj #oskarzgraj #stulejkaudzieci #stulejkauchłopców #stulejkauchłopca
Wiem, że to jest mocno oczekiwany film.
Problemy z napletkami są nagminne. Do tego jedni mówią: “Naciągać” inni “Nie naciągać”.
I kogo tu słuchać?
Pierwsze wytyczne Brytyjskiego Towarzystwa Chirurgów Dziecięcych i Brytyjskiego Towarzystwa Urologów Dziecięcych wyszły w 2003 roku
Aktualizacja jest publikowana średnio co 5 lat.
Aktualne wytyczne powyższych Towarzystw (2016):
Skrócona wersja 2017:
(Link prowadzi do pełnej wersji dokumentu dostępnej nieodpłatnie w języku angielskim)
Polecam również artykuł prof. Bagłaja w Medycynie Praktycznej dla rodziców:
a także nagranie na ten temat:
Wspomniany rozdział w nowym podręczniku chirurgii dziecięcej:
Kudela G.: Patologia napletka.[W:] Baglaj M., Kaliciński P. (red.): Chirurgia dziecięca. PZWL, Warszawa 2016: 735–740:
“Patologiczna stulejka może pojawić się w każdym wieku. Najczęściej jest skutkiem forsownego zerwania sklejonego napletka u małego dziecka lub przewlekłego stanu zapalnego napletka.”- cytat ze strony 736
===================
Tona wiedzy:
Wszystko, co rodzic potrzebuje wiedzieć o napletku
====================
Uwaga!
Ten kanał zawiera wyłącznie treści edukacyjne, które nie zastępują porady lekarskiej.
W celu uzyskania indywidualnej porady dla Twojego dziecka należy udać się do lekarza, ewentualnie skorzystaj z teleporady. Tylko wizyta u lekarza i zbadanie pacjenta umożliwia pełną ocenę stanu zdrowia i wydanie najlepszych zaleceń.
© Fajny Chirurg 2022
👨⚕️ Chirurgia dziecięca jasno i klarownie
🤝Pomagam rodzicom podejmować dobre decyzje zdrowotne
💡 Mity i sprzeczne informacje a aktualna wiedza medyczna
Transkrypt
Cześć! Dziś odpowiem na najczęstsze pytania dotyczące stulejki. [Muzyka]
Nazywam się Oskar Zgraj i jestem chirurgiem dziecięcym. Pomagam dzieciom w Krakowie, Tarnowie, Dobczycach i Kielcach. Na tym kanale staram się pomóc rodzicom podejmować najlepsze decyzje zdrowotne.
Uwaga!
Treści na tym kanale mają charakter edukacyjny i nie zastąpią porady lekarskiej. Żeby uzyskać najlepsze zalecenia dla Twojego dziecka udaj się do lekarza lub skorzystaj z teleporady.
Naciągać napletek czy nie naciągać?
Oto jest pytanie, które zadaje sobie wielu rodziców. Co więcej, jak pójdą do lekarzy, to jeden powie tak, drugi powie tak. Od czego to zależy? To zależy od tego jakie podręczniki czytali. W podręcznikach mniej więcej sprzed 30 lat napletek należy naciągać, należy go mocno ćwiczyć tak, żeby schodził. Wiedza o tym, że tego się nie powinno robić w świecie pojawiła się koło 2003 r. a do Polski przeniknęła jeszcze później. W 2003 roku Brytyjskie Towarzystwo Urologów Dziecięcych wydało zalecenia, w których wyjaśnia jak jest zbudowany napletek, jak się rozwija i co z nim robić, a czego nie robić. Pierwszy podręcznik w języku polskim, który zawiera te informacje wyszedł w grudniu 2016 roku. I nie wszyscy jeszcze wczytali się w jego treść.
Napletków ogólnie nie należy naciągać!
Co to jest napletek? Napletek jest to podwójnie złożona skóra, która przykrywa żołądź prącia. Naturalnie, prawidłowo napletek daje się ściągnąć tylko u 10% noworodków (jednego na dziesięć). Więc jak coś występuje u 90% populacji to to nie jest choroba, tylko to tak ma być. Na przestrzeni mniej więcej 10 pierwszych lat życia napletek, który na początku jest zamknięty będzie stopniowo się wydłużał. Koło 4. roku życia zacznie się otwierać na górze. I dopiero czasami 7-10 roku życia (nawet później) otworzy się całkiem i będzie go można całkiem ściągnąć.
Dawniej zalecane ćwiczenia napletka (rozciąganie) mogą przynieść więcej szkody niż pożytku, ponieważ skóra, z której napletek się składa, będzie pękać. A pękając goi się przez bliznę, a blizna powoduje zwężenie.
Co to jest stulejka?
Stulejka to jest bliznowate zwężenie napletka. Powstaje najczęściej między 6. a 10. rokiem życia. Wcześniej jest bardzo rzadka, chyba że dzieci miały jakiś uraz tej okolicy lub nawracające zapalenie. I wśród przyczyn stulejki wymienia się właśnie urazy (te większe, ale i te małe np. pocieranie, otarcie), urazy związane z “ćwiczeniami” - naciąganiem tego napletka oraz zapalenia. Blizna różni się od zdrowej skóry tym, że jest najczęściej biała, bledsza.
W czym pomoże Ci chirurg dziecięcy?
Jeżeli przyjdziesz do chirurga dziecięcego to zbada dziecko i sprawdzi czy napletek ma blizny (czyli czy zaczyna się lub jest już rozwinięta stulejka), czy nie ma i jest to prawidłowy napletek, który się jeszcze rozwija i nie wymaga żadnej interwencji.
Leczenie
Stulejki dawniej leczyło się wyłącznie operacyjnie, ale od kiedy weszły maści sterydowe ilość operacji na stulejkę gwałtownie zmalała. Ocenia się, że 98% prawdziwych stulejek u chłopców można wyleczyć maścią sterydową. Dawniej pamiętam, że były 3-5 operacji dziennie na stulejkę a teraz jak się zdarzy 1-2 na miesiąc to góra.
Napletka nie należy przedwcześnie odklejać
Dawniej wykonywane zabiegi zerwania napletka (czy to się mówiło: odklejenia) powinny już odejść do lamusa. Dzieje się tak z dwóch powodów. Pierwszy jest taki, że pod spodem, pod tym sklejonym napletkiem dojrzewają ciałka Pacciniego. Są to ciałka czucia delikatnego. I przedwczesne odklejenie lub zerwanie napletka może je uszkadzać i zaburzać czucie tej okolicy. Drugie jest takie, że w badaniach brytyjskich wykazano, że 75% operacji na stulejki (wtedy - to było jeszcze przed 2003 r.) było wykonywanych nie dlatego, że ktoś za słabo naciągał czy ćwiczył ten napletek - tylko za bardzo. Albo, że został forsownie, siłowo zerwany zanim był na to gotowy.
Jak wygląda operacja na stulejkę?
Jeżeli Twoje dziecko będzie w tych dwóch procentach stulejek, które nie wyleczą się na maści sterydowej, chirurg może zalecić i wykonać zabieg operacyjny. Zabieg wykonuje się w narkozie, w znieczuleniu ogólnym, w trybie chirurgii jednego dnia. I może obejmować:
poszerzenie napletka
plastykę, czyli poprzesuwanie troszeczkę tych fragmentów skóry tak, żeby był szerszy
lub (w niektórych kulturach) obrzezanie, czyli całkowite usunięcie napletka.
O rodzaju operacji decydujesz Ty wraz z chirurgiem.
Jakie są Wasze doświadczenia związane z chorobami napletka? Czy może ktoś kazał Wam mocno ćwiczyć ten napletek? Czy widzieliście, że to nie przynosi rezultatu, a wywołuje ból.
Napiszcie w komentarzach pod tym filmem.
Ja na dzisiaj dziękuję i tylko jeszcze dodam, że na temat zapaleń napletka i jak je leczyć w domu powstanie osobny film.
Na dziś dziękuję.
Cześć!
Więcej tu:
===================
Tona wiedzy:
Wszystko, co rodzic potrzebuje wiedzieć o napletku
====================
Commentaires