Sklejenie warg sromowych mniejszych jest dość powszechne. Warg sromowych są dwie pary - formalnie nazywają się “większe” i “mniejsze”, dla ułatwienia w tym filmie używam odpowiednio określeń “zewnętrzne” i “wewnętrzne”. I to te wewnętrzne (mniejsze) się sklejają.
Choroba jest najczęściej samoograniczająca się (sama przechodzi) i tylko niewielki odsetek dziewczynek wymaga leczenia. W filmie omawiam sposoby leczenia - tak maści jak i zabieg, Opowiedziałem też co zrobić, jeśli sklejeni wróciło po maści/zabiegu.
#sklejeniewargsromowych #wargisromowe #wargisromowemniejsze #dziewczynka #dziewczynki #rozwójdziewczynki #dziecko #dzieci #rodzic #rodzice #rodzicielstwo #choroba #wada #zdrowiedziecka #fajnychirurg #fajnychirurgOskarZgraj #OskarZgraj #chirurgdziecięcy #edukacja #wiedza
Najczęstsza przepuklina:
Najczęstsza operacja u dziewczynek:
Głosowanie nad następnymi tematami do ogarnięcia wkrótce tu:
Dobry materiał? Można postawić kawę 🙂
Transkrypt
Cześć! Dziś opowiem o sklejeniu warg sromowych mniejszych u dziewczynek.
Nazywam się Oskar Zgraj, jestem chirurgiem dziecięcym. Pomagam dzieciom w Tarnowie, Dobczycach, Krakowie, czasami też w Kielcach, a na tym kanale pomagam rodzicom podejmować najlepsze decyzje zdrowotne dla ich dzieci.
Co to jest?
Dzisiejszy temat to sklejenie warg sromowych u dziewczynek. Wargi sromowe dzielą się na zewnętrzne (większe) i wewnętrzne (mniejsze) i te wewnętrzne często się sklejają, czyli jest między nimi taka błonka. Ona jest troszkę zbudowana ze śluzu troszkę z nabłonka, która uniemożliwia otwarcie się ich i zobaczenie całej zawartości przedsionka pochwy.
Jak często i kiedy występuje?
To jest przypadłość dość częsta. 1-5% dziewczynek będzie ją miało. Nie jest to (obecne) przy urodzeniu. Sklejenie najczęściej następuje po kilku miesiącach. W związku z tym pojawia się choroba między trzecim miesiącem a szóstym rokiem życia. Potem zazwyczaj już tego nie spotykamy.
W czym to przeszkadza?
Takie sklejenie może nie przeszkadzać w niczym. W takim sensie, że jeżeli nie powoduje stanów zapalnych sromu, jeżeli nie blokuje odpływu moczu, czyli odpływ moczu nie jest turbulentny i przez to nie wywołuje zakażeń w układzie moczowym, to można z tym nic nie robić. Dzieje się tak często, jeśli sklejeni jest w tylnej części tych warg sromowych, a ujście cewki moczowej, które jest z przodu, jest wolne od sklejenia. Jeśli natomiast jest przedniej części to mocz wychodząc z cewki moczowej odbija się tego sklejenia - ma taki turbulentny przepływ - więc po pierwsze dostaje się w różne miejsca w których nie powinien i tam zalega i może powodować zapalenia. Po drugie opróżnianie pęcherza jest forsowne, czasami zostaje trochę moczu w pęcherzu i to może być przyczyną nawracających zakażeń układu moczowego.
I wtedy i tylko wtedy potrzeba coś takiego leczyć. Pierwsza ważna rzecz jeśli idzie o sklejenie warg sromowych: każde sklejenie warg sromowych samo ustąpi. Najpóźniej w wieku dojrzewania kiedy to własne hormony dziewczynki, estrogeny, powodują, że ten śluz pomiędzy dwoma warstwami, dwoma wargami sromowymi staje się luźniejszy. Choroba jest uzależniona od hormonów, ale według badań większość dziewczynek pozbędzie się sama (bez żadnej interwencji) sklejenia około 6-7 roku życia. Wiąże się to z większą aktywnością, większą ruchomością wobec siebie i większość dziewczynek się pozbędzie tej choroby bez żadnej interwencji.
Te, które potrzebują jakiegoś leczenia, to właśnie te które mają zapalenia sromu, zapalenia w drogach moczowych lub turbulentny przepływ moczu. Na przykład rozbryzguje się na wszystkie strony w ogóle nie chce trafić do muszli. Jest kilka sposobów leczenia zawsze zaczynamy od tych, które nie wymagają interwencji chirurga, nie są inwazyjne.
W pierwszej kolejności można na krótko zastosować maść z estrogenem. Mówiłem, że ta choroba jest zależna od hormonów - także maść z estrogenem na samo sklejenie. Bardzo krótko raz, dwa razy dziennie nie dłużej niż miesiąc. Tylko ważna rzecz: jeżeli Twój lekarz przepisze taką maść to ją trzeba nałożyć dokładnie na miejsce sklejenia, nie na wargi od zewnątrz. Trzeba rozchylić wargi, nałożyć pomiędzy i trochę wmasować. Bez tego w masowania, bez dobrego nałożenia - nie działa. Ja kiedyś spotkałem dziewczynkę, która prawie przez rok miała na zmianę różne leki (w tym właśnie estrogeny w maści) i to nie działało. Nie działało ponieważ nikt nie pokazał rodzicom jak to nałożyć.
Drugi sposób to jest maść sterydowa - również krótki kurs -również może zadziałać. A jeśli u tych objawowych dziewczynek i tych, które mają kłopoty z powodu sklejenia nadal nie działa, wtedy z pomocą przychodzi chirurg.
Zabieg rozklejenia warg sromowych można najczęściej wykonać w gabinecie w znieczuleniu miejscowym. Znieczulenie miejscowe jest w maści. Najczęściej przychodzi się pół godziny do godziny wcześniej, nakłada maść, żeby dobrze się rozeszła i po nałożeniu tej maści i przyklejeniu ważne żeby dziecko nie było nieruchome. Tylko żeby właśnie pochodziło, pospacerowało - żeby rozeszła się ta maść po całej okolicy i znieczuliła całą okolicę. Do rozklejenia niektórzy używają narzędzia, ale ja zazwyczaj jestem w stanie zrobić to palcem. Mam w ręku, tylko gazik, dodatkowy krem znieczulający. Może pojawić się jedna lub dwie kropelki krwi. Zazwyczaj zabieg jest bezbolesny, choć może odrobinę zaszczypać. Ale dużo mniej niż jakby podawać w tym miejscu zastrzyk.
Po takim zabiegu ważna jest pielęgnacja bo bez pielęgnacji (a czasem nawet z pielęgnacją) to sklejenie wraca. Wraca w 7 do 55% w zależności od wyników badań, które byśmy wzięli. I jeśli wróci to nie zawsze to nie zawsze trzeba ponownie robić zabieg, ponieważ jeżeli się ułoży to nowe sklejenie, czy to nawrotowe sklejenie tak, że nie przeszkadza w odpływie moczu, to nic z tym nie trzeba robić. Jeżeli się zdarzy, że sklejenie wróci to zabieg można po jakimś czasie wykonać ponownie. Bardzo rzadko ta choroba wymaga operacji. Dzieje się tak tylko wtedy, kiedy ten zrost jest tak gruby że ani narzędzie ani palec nie są w stanie tego dobrze rozdzielić.
I ostatnia ważna rzecz: to nie jest zarośnięcie pochwy. Zarośnięcie pochwy jest niezwykle rzadkie. Jest to bardzo poważna wada wrodzona, która wymaga skomplikowanych operacji rekonstrukcyjnych. A sklejenie warg sromowych jest to powszechne zjawisko, które najczęściej nie wymaga leczenia, a jeśli tak to rozchodzi się zazwyczaj z maścią. Dlatego warto się skonsultować ze swoim lekarzem - która z tych przypadłości dotyczy Twojej córki - ponieważ jest bardzo, bardzo różne leczenie. I czasem przychodzą rodzice zestresowani tym, że ktoś powiedział "Olaboga zarośnięcie pochwy". A to jest sklejenie, które być może w ogóle nie wymaga interwencji chirurga.
Na dzisiaj dziękuję. Zapraszam do komentowania i do zobaczenia następnym razem.
Comments