top of page
Szukaj
oskarzgraj

Przepuklina pachwinowa u dzieci. Skąd się bierze? Jak ją leczyć?

Zaktualizowano: 30 gru 2024

Przepuklina pachwinowa


Skąd się bierze przepuklina pachwinowa?

Czy się zamknie?

Kiedy operacja?

Jak wygląda zabieg?

Czy to jest niebezpieczne?










Uwaga!

Ten kanał zawiera wyłącznie treści edukacyjne, które nie zastępują porady lekarskiej.

W celu uzyskania indywidualnej porady dla Twojego dziecka należy udać się do lekarza, ewentualnie skorzystaj z teleporady. Tylko wizyta u lekarza i zbadanie pacjenta umożliwia pełną ocenę stanu zdrowia i wydanie najlepszych zaleceń.

© Fajny Chirurg 2022

👨‍⚕️ Chirurgia dziecięca jasno i klarownie

🤝Pomagam rodzicom podejmować dobre decyzje zdrowotne

💡 Mity i sprzeczne informacje a aktualna wiedza medyczna



Transkrypt


Cześć! Dziś odpowiem na najczęstsze pytania dotyczące przepukliny pachwinowej.


Nazywam się Oskar Zgraj, jestem chirurgiem dziecięcym. Pomagam dzieciom w Krakowie, Tarnowie, Dobczycach i Kielcach. Na tym kanale chcę pomóc rodzicom podejmować najlepsze decyzje zdrowotne dla swoich dzieci.


Ten kanał ma charakter edukacyjny i treści na nim nie zastępują porady lekarskiej. Żeby uzyskać najlepsze zalecenia dla Twojego dziecka udaj się do lekarza lub skorzystaj z teleporady.


Przepuklina pachwinowa jest chorobą częstą.



Skąd się bierze?



Dzisiaj mam pomocnika, który pomoże mi to wyjaśnić.


Przepuklina (jakakolwiek) to jest dziura. Przepuklina pachwinowa to jest dziura w kanale pachwinowym.


W tym filmie będę mówił o przepuklinie dziecięcej, zwanej też przepukliną wrodzoną, skośną albo pośrednią. Jest to najczęstsza przepuklina u dzieci. I u dzieci jest prawie wyłącznie ten typ przepukliny. Różni się ona od przepukliny, która występuje u dorosłych, a wynika z osłabienia mięśni brzucha. Ta jest nazywana przepukliną prostą albo bezpośrednią.


Natomiast u dzieci ta przepuklina skośna, czyli pośrednia, jest przepukliną wrodzoną. To jest wada wrodzona.


U chłopców wygląda to tak:

Jądro rozwija się z tyłu, na plecach w okolicy nerki. I w czasie rozwoju w brzuchu u mamy potrzebuje przejść przez cały brzuch i wejść do moszny. I żeby wejść do moszny potrzebuje zrobić sobie dziurkę, przez którą "wskoczy". U 5% chłopców ta dziurka się nie zamknie. Czyli jeden na dwudziestu - dziurka się nie zamknie. Jeżeli dziurka jest na tyle duża, że mieści się tam jelitko to się nazywa przepuklina. I to jest 2-3% chłopców, którzy się rodzą. Jeżeli jest malutka, jak główka od szpilki, jelito się tam nie mieści, odbija się i tylko płyn może wpłynąć do środka to się nazywa wodniak jądra. O wodniaku jądra nakręcę osobny film


U dziewczynek sytuacja jest podobna, przy czym nie ma jądra. Więc to, co wchodzi do kanału i potrzebuje dziurki to więzadło obłe macicy. Jest to struktura mniejsza, więc ta dziurka też jest mniejsza i łatwiej się zamyka. Dlatego tylko pół procenta dziewczynek (1/200) będzie miała przepuklinę pachwinową.



Jak poznać, że Twoje dziecko ma przepuklinę pachwinową?


Otóż w pachwinie pojawi się gulka. Gulka pojawi się zawsze najpierw w pachwinie. Czyli będzie to albo kawałek jelitka albo tłuszczyku z brzuszka albo u dziewczynek może to być jajnik, który wchodzi przez tą dziurkę i wystaje na zewnątrz. W miarę powiększania się przepukliny ta gulka, czyli ta przepuklina może schodzić u chłopców w dół do moszny, w okolice jąderka, a u dziewcząt w stronę wargi sromowej większej. I ta gulka może boleć. Przepuklina pachwinowa może boleć.



Czy przepuklina pachwinowa może być niebezpieczna?


Tak. Może. Ponieważ częściej niż inne przepukliny, przepukliny bezpieczne takie jak przepuklina pępkowa czy kresy białej, częściej niż one może uwięznąć. Utknąć, czyli uwięznąć. Jeżeli przepuklinka wyjdzie na zewnątrz przez tą dziurkę, spuchnie i nie jest w stanie się cofnąć, to nazywa się to uwięźnięcie czyli utknięcie przepukliny. I może to być sytuacja niebezpieczna. Bardzo trudno jest ją przegapić.



Jak rozpoznać uwięźnięcie?


Przede wszystkim bardzo boli. Dziecko będzie płakać. Jeżeli wiesz, gdzie ma przepuklinkę należy sprawdzić takie miejsce. Czy nie ma tam powiększającej się gulki? Czy się nie robi czerwone? Czy nie boli przy dotyku? Bo to wszystko są objawy uwięźnięcia przepukliny. Dodatkowo w przepuklinie pachwinowej, ponieważ często jest tam jelitko, mogą się dołączyć dolegliwości z okolicy brzuszka. Brzuszek może być wzdęty. Może też brzuch boleć - nie tylko przepuklina ale i brzuch. I dziecko może wymiotować.


W takiej sytuacji należy OD RAZU wziąć dziecko i pojechać do najbliższego szpitala, nie karmiąc go po drodze.


Ponieważ uwięźnięta przepuklina musi być zaopatrzona w tym samym dniu. Albo lekarz ją wmasuje z powrotem albo może czasem być potrzebna pilna operacja. A do pilnej operacji jest bezpieczniej, żeby dziecko było na czczo a przynajmniej, żeby ten okres od ostatniego posiłku był jak najdłuższy.


Czyli w razie podejrzenia uwięźnięcia przepukliny pachwinowej:

  • nie karmić dziecka

  • zawieźć do szpitala.



Druga rzecz, którą może zrobić przepuklina pachwinowa, której się nie operuje (ale to musiałoby być przez lata), to może wywierać ucisk na jądro i sprawiać, że to jądro będzie mniejsze lub nawet zacznie trochę zanikać. Dlatego przepukliny pachwinowe, częściej niż inne, należy zoperować.




Kiedy operować przepuklinę pachwinową?


Otóż przepuklinę pachwinową operuje się mniej więcej wtedy, kiedy zostanie rozpoznana. Jeżeli to jest do pierwszego roku życia, nie ma uwięźnięć i dziecka nie boli, nie ma dolegliwości z tym związanych, warto poczekać do tych pierwszych urodzin dlatego, że po tych pierwszych urodzinach znieczulenie ogólne, które jest wymagane do operacji przepukliny u dzieci, jest bezpieczniejsze.


Natomiast po pierwszych urodzinach, w momencie, kiedy jest rozpoznana, kiedy się ją odkryje, kiedy lekarz ją stwierdzi, można już zacząć planować zabieg operacyjny.



Przepuklina może się nie ujawnić od razu,


co nie znaczy, że nie jest wadą wrodzoną. Czasami ta dziurka jest mniejsza i dzieci dopiero wraz z wiekiem, w drugim, trzecim, czwartym, szóstym roku życia, jak nabiorą siły w mięśniach brzucha, są w stanie wypchnąć to jelito przez tą ciaśniejszą dziurkę i pokazać, że mają przepuklinę. Ale jest to ta sama choroba i tak samo się leczy.




Jak wygląda zabieg operacyjny przepukliny pachwinowej?


Operację przepukliny pachwinowej wykonuje się w znieczuleniu ogólnym. W narkozie. Najczęściej w trybie chirurgii jednego dnia. Dziecko idzie spać na maseczce. Chirurg, jak już dziecko całkiem śpi, wykonuje nacięcie w pachwinie. Naprawia przepuklinę, czyli zamyka dziurkę. To jest jeden szew, który zamyka dziurkę. I zaszywa wszystko z powrotem. Dziecko najczęściej może iść do domu tego samego dnia. Po operacji obowiązuje spoczynkowy tryb życia, żeby ten szew miał okazję zadziałać. Żeby nie było dużych sił, które działają na ten szew w trakcie, kiedy ta przepuklinka się jeszcze zamyka.



Czy można zoperować przepuklinę pachwinową laparoskopowo?


Tak. Można. Operacje laparoskopowe stają się coraz bardziej popularne w różnych chorobach. I również opisane są techniki operacji dla przepukliny pachwinowej sposobem laparoskopowym. To, co trzeba wiedzieć o tym sposobie to to, że po operacji laparoskopowej jest więcej nawrotów. Nawrót to jest takie powikłanie, że choroba wraca. I dla przykładu: u chłopców po operacji otwartej, czyli z nacięciem w pachwince, mamy ok 1% góra 2% nawrotów, czyli 1-2 przepukliny na 100 operacji wraca po jakimś czasie. W przypadku operacji laparoskopowej będzie to 3-5%. Prawie 2x więcej tych nawrotów. A każdy nawrót wymaga kolejnej operacji, która zawsze jest trudniejsza niż ta pierwsza. U dziewczynek po operacji otwartej jest 0,5% nawrotów. Prawie w ogóle nie występują. Natomiast po operacji laparoskopowej również - kilka razy więcej.


Kiedy można proponować operację laparoskopową?


Jeżeli na przykład nie udała się operacja otwarta i jest nawrót po niej. Albo jeśli przepuklinka jest po obu stronach. Zamiast robić dwa nacięcia po obu stronach czasami można zrobić to laparoskopowo. Również wtedy, jeśli jakieś inne czynności trzeba przeprowadzić w brzuszku na przykład rozejrzeć się, sprawdzić, taką laparoskopię diagnostyczną zrobić. Natomiast zasadniczo, w większości przypadków ja oferuję moim pacjentom operację otwartą, właśnie z tego powodu, że jest mniej nawrotów.



Jeżeli macie jeszcze jakieś pytania dotyczące przepukliny pachwinowej, bo jest to szeroki temat i może wszystkiego nie poruszyłem, piszcie, proszę, w komentarzach.



Ja na dzisiaj dziękuję i zapraszam na kolejne filmy.


Cześć!

86 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentários


bottom of page