top of page
Szukaj
oskarzgraj

Jądra wędrujące - operacja czy obserwacja?



Jądra wędrujące - operacja czy obserwacja?


Przypadłość zwana “jądra wędrujące” dotyka jednej trzeciej chłopców. Czasami jest to odmiana normy a czasami wymaga operacji. O szczegółach opowiadam w filmie.



Linki:

Przepuklina pachwinowa u dzieci. Skąd się bierze? Jak ją leczyć?


Wodniak jądra u chłopców: czy to boli? Kiedy się zamknie?


Wnętrostwo - niezstąpione jądro. Czy czeka nas operacja?


Na newsletterze zniżka na Ebooka “Zanim pojedziesz do szpitala” nawet do 70%







Transkrypt


Cześć!


Dziś opowiem o jądrach wędrujących.


Przedstawienie


Nazywam się Oskar Zgraj i jestem chirurgiem dziecięcym. Pomagam dzieciom w Tarnowie, Dobczycach, Krakowie a gościnnie operuje również w Kielcach. Dziś temat, o który wielu z was, wiele z was coraz częściej prosi czyli jądra wędrujące.


Wstęp, definicja


Jądra wędrujące różnią się od wnętrostwa tym, że przez większość czasu są w mosznie. Jest to sytuacja prawidłowa do 12. mniej więcej roku życia. Takie jądra przez większość czasu, jak dziecko spokojne, jak się nie boi, pozostają w worku mosznowym. A jak jest zimno, zestresowane albo ktoś próbuje je kopnąć to uciekają do góry.


Kiedy norma?


Około jednej trzeciej chłopców (33%) ma przynajmniej jedno jądro wędrujące lub obydwa. Dopóki jest taka sytuacja, że one są w mosznie, a tylko okazjonalnie uciekają - jest to uważane za odmianę normy, a nie coś co trzeba operować.


Ujęcie historyczne


Ale historia tego jest taka, że dawno dawno temu wszystkie jądra wędrujące operowano. No bo nie wyglądały tak, jak w podręczniku do anatomii, więc było zalecenie żeby wszystkie operować. Potem była całkowita zmiana frontu - że to jest całkowita norma i żeby je zostawić w świętym spokoju. Prawda okazała się (przynajmniej na teraz) gdzieś po środku Dlaczego?



Kiedy i czemu operacja


Około jeden na 20 chłopców (5%) z jądrami wędrującymi może wymagać zabiegu operacyjnego - sprowadzenia jądra - szczególnie między 6. a 9. rokiem życia. Jądro rozwija się (jak pamiętacie z filmów o przepuklinie i wodniaku - link będzie tutaj dla tych którzy oglądają na YouTube i w komentarzu na pozostałych mediach) jądro rozwija się w okolicy nerki i schodzi przez całą jamę brzuszną wchodząc do worka mosznowego robi sobie dziurkę, która ma się zamknąć. Ale schodząc "ciągnie" za sobą w cudzysłowie naczynia krwionośne, które tworzą między innymi powrózek nasienny. I szczególnie między szóstym a dziewiątym rokiem życia, kiedy chłopcy rosną na długość, ten sznurek na którym wisi jądro powrózek nasienny może się okazać zbyt krótki. I może być tak, że to jądro do moszny już nie chce schodzić = jest podciągnięte do kanału pachwinowego. A może być też tak, że schodzi, ale spędza tam zbyt mało czasu. Czyli więcej czasu w podwyższonej temperaturze i nie chce rosnąć. To są dwa przypadki, dwa wskazania do tego, żeby wykonać operację taka operacja wykonuje się wtedy, gdy jądro przy badaniu lekarza - doświadczonego chirurga - nie chce zejść do moszny. Czyli ten powrózek jest za krótki, podciągnęło się i nie chce zejść - nazywa się to jądro wstępujące, czyli było na dole, podciągnęło się z powrotem, bo sznurek był za krótki, a dziecko urosło. Druga sytuacja - w czasie badania za pomocą USG można zmierzyć różnicę w wielkości jąder, tak zwany TAI (testicular atrphy index) i pomierzyć o ile one się różnią. Ponieważ, jeśli jądro będzie za wysoko, może mniej rosnąć nie rosnąć równo, nie rosnąć wystarczająco. I wystąpi różnica wielkości jąder. Mierzy się objętość. Jądra nigdy nie rosną równo - zawsze troszkę jedno szybciej drugie wolniej. Ale jeżeli ta różnica w wielkości jąder przekroczy 33% to jest to sygnał, że może być potrzebna operacja.



Operacja


Operacja wygląda dokładnie tak, jak operacja wnętrostwa. Film o wnętrostwie, operacji - znowu: dla tych którzy oglądają na YouTubie będzie tutaj, a dla reszty w komentarzach. Czyli, odbywa się zazwyczaj w trybie chirurgii jednego dnia, w znieczuleniu ogólnym (narkozie). Przychodzi się i wychodzi ze szpitala w tym samym dniu. Dziecko zasypia najczęściej na maseczce, czasem ma założonego wenflona. Nacięcie w pachwinie i tam trzeba wydłużyć poodczepiać dokładnie ten powrózek nasienny (sznurek) od otaczających struktur tak, aby jądro schodziło do samego dna worka mosznowego. Najczęściej po takim sprowadzeniu większość tej zaległości wzrostu jądra się nadrabia.


Obserwacja


A co jeśli nie potrzeba operacji? Ano jeśli nie potrzeba operacji to mniej więcej koło 12. roku życia (dla każdego chłopca troszkę inaczej), kiedy zaczyna się okres pokwitania (dojrzewania) te jądra nabierają masy. Jak nabiorą już masy to mięsień, który do tej pory je wciągał nawet do samego brzucha = mięsień dźwigacz jądra, nie jest w stanie już ich podnieść i u dorosłego mężczyzny ten mięsień może co najwyżej pomarszczyć skórę moszny. Ja zalecam, żeby jądra wędrujące kontrolować raz w roku. Czasami robią to rodzice, częściej kierują się do pediatry. A jeśli pediatra ma wątpliwości to kieruje do chirurga


W czym pomoże ci chirurg dziecięcy?


Zbada czy to są rzeczywiście jądra wędrujące i czy potrzebują zabiegu. Jeśli trzeba, zleci lub samodzielnie wykona badanie USG w którym sprawdzi objętość jąder i wyliczy wskaźnik zaniku jądra (TAI, testicular atrophy index). W przypadku, gdyby on zbliżał się lub przekroczył 33%, szczególnie jakby się pogarszał oraz kiedy nie można sprowadzić jądra już do moszny - zaproponuje ci zabieg i go wykona.


Pytania?


Jeśli macie jakieś pytania lub komentarze zapraszam. Zapraszam również do śledzenia mnie na różnych mediach


Przypomnienie



I przypomnienie na koniec: ten materiał jak każdy inny na moim kanale ma wyłącznie charakter edukacyjny i nie zastępuje porady lekarskiej. W razie wątpliwości, żeby sprawdzić jak wygląda stan zdrowia Twojego dziecka, uzyskać najlepsze dla niego zalecenie, udaj się do lekarza, skorzystaj z porady.


Ja na dziś dziękuję do zobaczenia w następnych filmach Cześć! [Muzyka]

112 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page