top of page
Szukaj
oskarzgraj

Jak przygotować dziecko do wizyty lekarskiej?


Część 1 tematu: Jak komunikować się z dzieckiem podczas wizyty lekarskiej?


Na zamówienie widzów tego kanału rozgryzam temat przygotowania dziecka do wizyty lekarskiej. Zdarza się, że dziecko opanowuje lęk, panika, silne emocje. Trudno wtedy wyciągnąć z wizyty lekarskiej jak najwięcej. 


Ty, jako rodzic, możesz zrobić wiele, żeby zwiększyć szansę na sukces. Warto zadbać o dziecko, o siebie, o czynniki zewnętrzne (dojazd, dokumentację). 


W drugiej części (kolejnym filmie) opowiem o komunikacji w trakcie wizyty. 



Komentarze


4:44 Przygotowanie emocjonalne do operacji:


3 domowe testy na wyrostka:


Chcesz otrzymywać nowe treści w pierwszej kolejności? 

Zapisz się na newsletter: 


Duży ebook:

  • bóle brzucha

  • urazy głowy

  • oparzenia

  • przepukliny

  • połknięte przedmioty



Zapraszam po produkty cyfrowe Fajnego Chirurga (ebooki, wkrótce webinary i ich nagrania)




Transkrypt


Jak przygotować dziecko do wizyty u lekarza?


Cześć! Dziś opowiem o tym jak komunikować

się z dzieckiem w trakcie wizyty u lekarza


[Muzyka]


Nazywam się Oskar Zgraj. Jestem chirurgiem dziecięcym. Prowadzę kanał

Fajny Chirurg, ten kanał, na którym pomagam rodzicom podejmować najlepsze decyzje zdrowotne dla ich dzieci.


Dzisiejszy temat: temat przygotowania, czy komunikowania się z dzieckiem w trakcie wizyty u lekarza, jest zamówiony przez Was, przez Widzów.  Podzielę go na dwie części: dzisiejszy film będzie o tym, jak przygotować dziecko jeszcze przed wizytą. A kolejny zrobię o tym jak w trakcie wizyty pomóc dziecku prze nią przejść tak, żeby był jak najmniejszy stres, jak największy komfort i jak największy zysk z takiej wizyty. 


Pierwsza rzecz jest taka, że dzieci są też ludźmi i należy im się szacunek. Więc, jeśli chcesz, żeby Twoje dziecko dobrze przygotowało się do wizyty u lekarza to mu o niej powiedz. Powiedz dziecku o tym że będzie wizyta u lekarza. W jakim celu ją zamówiłaś/zamówiłeś? Co będzie badane? Z jakim problemem się zgłaszacie? Można to opowiedzieć swoimi słowami. Można użyć różnych książeczek przeznaczonych specjalnie dla dzieci, a opowiadających właśnie: czy o wizycie u lekarza, czy o wizycie u stomatologa (lekarza stomatologa). A te wszystkie rzeczy

przybliżają dziecku rzeczywistość. 


Czemu dziecko może się bać wizyty? Największym lękiem u dziecka będzie niepewność. Jeśli nie ma wcześniejszych doświadczeń to niepewność tego, co będzie, będzie dla niego stresorem, lękiem. I odmitologizowanie, troszeczkę odczarowanie tego, co się kryje pod słowem "wizyta lekarska", pozwoli Twojemu dziecku lepiej ją przeżyć.

Dlatego ja uważam, że warto, żeby dziecko oswoiło z myślą o wizycie u lekarza (nie, że trzeba to nie wiadomo ile wcześniej mówić - dziecko nie ma aż tak długiej pamięci; poza tym jak się stresuje, nie chcemy przedłużać stresu) - ale odpowiednio wcześniej powiedzieć dziecku, że taka wizyta będzie, w jakim jest celu. Można oswoić dziecko z miejscem, w którym się ona odbędzie. Jeśli idziesz do swojego pediatry, to dziecko prawdopodobnie zna to miejsce, zna przychodnię, zna osoby, które tam pracują. Jeśli idziesz w nowe miejsce, a jest gdzieś niedaleko, czy jest przejazdem, może warto wybrać się z dzieckiem wcześniej i zwiedzić. Po prostu przejść się, żeby znało te wnętrza. To, co będzie widziało. Jak tam będzie pachniało, tak?


Można też dziecku pomóc przez pokazanie osoby lekarza, do którego idziecie. Większość lekarzy będzie miała teraz gdzieś na swoich profilach w internecie, czy na serwisach służących do umawiania wizyt swoje zdjęcie. Można takie zdjęcie dziecku pokazać.


Wiem, że niektórzy rodzice, którzy jednocześnie są widzami, słuchaczami tego kanału, przed wizytą u mnie pokazują dzieciom film ze mną. Tak, żeby zobaczyć twarz, gestykulację, usłyszeć głos. I wtedy dziecko widzi znajomą już twarz, znajomy słyszy głos i mniej się stresuje. Dodatkowo można też dziecku powiedzieć co będzie

robione. Czy idziesz na szczepienie? Czy idziesz tylko zbadać się, czy na pewno jesteś zdrowy? Czy masz jakąś konkretną chorobę, na którą nad którą doktor się

skupi. 


I całe to przygotowanie, taka otoczka zmniejsza niepewność. Wiedza daje pewną pewność i obniża poziom lęku u dziecka.



Drugim bardzo ważnym aspektem przygotowania się do wizyty u lekarza jest przygotowanie Ciebie, czyli Rodzica. Mówiłem o tym już w filmie o przygotowaniu emocjonalnym do operacji, że to jak rodzic podchodzi do wizyty, bardzo mocno wpływa na dziecko. Dziecko jest jak gąbka. Będzie chłonąć Twoje emocje jakiekolwiek by one nie były. I choćbyś próbowała, czy próbował ukryć swój stres, zdenerwowanie dziecko to wyczuje. Wyczuje w mowie ciała. Wyczuje w napięciu mięśniowym. I przejmie część tych emocji. Dlatego zmniejszenie stresu dla Ciebie, dla rodzica powoduje, że zmniejsza się też stres dziecka związany z wizytą.


Jak to osiągnąć? Po pierwsze, możesz się do informować i oswoić z lekarzem do którego idziecie. Tak samo jak dziecko. Po drugie: sprawdź sobie dojazd. W sensie takim ile zajmie dojazd. Żeby nie być zestresowanym na przykład spóźnieniem. Często w większych miastach, czy w mniejszych również korki mogą Cię zatrzymać i spowodować, że dojazd będzie na przykład dwa razy dłuższy. Lepiej to wiedzieć wcześniej, dać sobie zapas czasu ,żeby bez stresu, bez nerwów dojechać.


Trzecia rzecz, którą możesz zrobić to sprawdzić, czy masz wszystkie dokumenty,

wszystkie informacje, których lekarz może potrzebować. Bo, jeśli w trakcie wizyty

rodzic zaczyna nerwowo szukać gdzie ja mam skierowanie, gdzie mam kartę wypisową ze szpitala. Albo zaczyna dzwonić do współmałżonka jakie to lekarstwo to nasze dziecko bierze, to ten stres również może się przenieść na dziecko i działać niekorzystnie.


Dlatego przygotuj skierowanie, jeśli jest potrzebne. Tak. Teraz są elektroniczne skierowania i często udaje się w systemach elektronicznych odczytać, zaczytać wszystkie dane z niego czyli: rozpoznanie jakie stawia lekarz kierujący i dane dodatkowe, czyli informacje dodatkowe: jakie badania, jakie leczenie było już

przeprowadzane. Często jednak nie. Jest po prostu łyse rozpoznanie, łysy kod i

lekarz nie wie, o co tak naprawdę kierującemu chodziło. Wtedy dobrze jest mieć ten tą papierową wersję, jeśli została wydana, i ją pokazać lub umieć własnymi słowami opowiedzieć, w czym jest problem. 


I kolejna rzecz taka do sprawdzenia to karty wypisowe. Jeśli dziecko było w szpitalu, jeśli dziecko miało operację, a Twoja wizyta jest z tym związana, weź ją ze sobą. Tam naprawdę jest wiele informacji. Tak. Napisanych często skomplikowanym medycznym językiem, ale ten język medyczny, którego ja tu na kanale staram się nie używać, ale on jest bardzo przydatny, żeby w najbardziej skondensowany sposób przekazać innemu lekarzowi, o co mi chodzi, co tu się podziało. Ja jednym rzutem oka na tak zwaną epikryzę, czyli taki opis tego, co

się wydarzyło, jestem w stanie odtworzyć przebieg leczenia szpitalnego z dość dużą dokładnością i prawdopodobieństwem tego, że odtwarzam go prawidłowo. 


No i lista leków z dawkowaniem. Jak długo? Od kiedy? Jak często? 



Następny etap przygotowań, który pomoże Twojemu dziecku dobrze przejść przez wizytę u lekarza, to jest zadbanie o jego dobrostan. Dobrostan czyli dziecko, które jest głodne albo niewyspane albo odwodnione nie ma szans się nie stresować, nie ma szans się dobrze czuć i mieć dobrego doświadczenia z takiej wizyty. Dlatego zadbaj, żeby dziecko było wyspane Jeśli nie jest to wizyta, która wymaga bycia na czczo, czyli nie jest to operacja, czy pobieranie niektórych próbek krwi (bo tylko niektóre badania krwi u dzieci wymagają bycia na czczo -  wszystkie inne się robi normalnie po jedzeniu) to zadbaj o to, żeby dziecko było najedzone. I może warto mieć coś ze sobą do jedzenia. Zadbaj o nawodnienie, żeby dziecko miało wodę do picia, żeby nie było odwodnione. I zadbaj o coś na nudę. Nuda to też jest uczcie. To też jest nieprzyjemne uczucie, które może towarzyszyć Twojemu dziecku, jeśli wizyta się przesunie. Medycyna nie jest nauką aż tak ścisłą. Tutaj, szczególnie w specjalnościach zabiegowych, jeżeli wykonujemy zabieg, on może potrwać 15 może potrwać 45 minut. Jeden pacjent potrzebuje 10, 15, 20 minut na wizytę, a inny będzie potrzebował zagłębienia się czy w dokumentację czy w dodatkowe badania czy w wyjaśnianie. I ta wizyta zajmie godzinę i czas Twojej wizyty (wiem, że już w większości miejsc będzie to napisane gdzieś na drzwiach) czas wizyty jest orientacyjny. Czyli może być o tej godzinie, o której się umówiliście, ale może to być godzina później. Nie da się tego przewidzieć i warto mieć coś ze sobą na nudę: czy to książeczkę czy to zabawkę. Coś, co pozwoli Twojemu dziecku zająć się i nie stracić zainteresowania samą wizytą. 


Element, o którym chciałbym wspomnieć, dotyczy rówieśników. Najczęściej rodzeństwa, rzadziej kolegów, którzy mogą (nie muszą, ale mogą) dla psikusu naopowiadać Twojemu dziecku, co tam strasznego u tego lekarza może się dziać. Dziecko sobie to w głowie przyjmie jako prawdę. Czasem jeszcze wyolbrzymi. I może odczuwać paniczny lęk. Warto więc porozmawiać o tym, jak dziecko rozumie, co się tam będzie działo, co będzie robione. I czy ma jakieś pytania, czy ma jakieś wątpliwości. Bo jak mu coś ktoś nagadał jeszcze, że tam będą (nie wiem) rękę ucinać albo wbijać 100 igieł to trudno się spodziewać, żeby ta wizyta przebiegła pomyślnie. Porozmawiaj z dzieckiem. Zapytaj czy coś by chciało jeszcze się dowiedzieć od Ciebie jako osoby, która wie co się tam powinno wydarzyć. I wtedy powinno być dużo dużo dużo lepiej. 



Dziękuję Wam za ten czas razem. 


Zapraszam do komentowania, do zadawania pytań pod spodem. Jeśli podobają się te treści to można je polubić, można zasubskrybować kanał, można sobie włączyć na niektórych mediach powiadomienia, kiedy się zjawiają nowe treści. Zawsze duże filmy i podsumowanie shortów/krótkich filmów jest na newsletterze, na który też serdecznie zapraszam - link powinien się tutaj teraz wyświetlić. 


Zapraszam również do sklepu Fajnego Chirurga, w którym znajdują się produkty cyfrowe. Znajdują się ebooki. Wkrótce pewnie też będą webinary i ich nagrania. Dzisiaj szczególnie zapraszam na ebook o bólach brzucha: Co zrobić kiedy dziecko boli brzuch? Są tam trzy sposoby domowe sprawdzania czy to wyrostek, czy to nie wyrostek; w serii "Zanim pojedziesz do szpitala". Trzeba, czy warto wiedzieć, że jest częścią dużego ebooka o pierwszej pomocy w nagłych przypadkach chirurgicznych u dzieci, do którego przejrzenia czy zakupu również serdecznie zapraszam. Oprócz bólów brzucha znajdziesz tam też rozdział o urazach głowy, o przepuklinach, o oparzeniach oraz o rodziców. Jeszcze raz dziękuję za ten czas.


Pozdrawiam serdecznie. Cześć!



W trosce o zdrowie Twojego dziecka!


Oskar Zgraj

Fajny Chirurg

11 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page